
Přírodní park Triglav se rozkládá v horách na severozápadě Slovinska. Tato nedotčená oblast o rozloze 880 km2 stojí za to, abyste ji během svého pobytu prozkoumali. Jeho velkolepé přírodní zajímavosti osloví všechny návštěvníky. Najdete zde krásné vyhlídky, báječné túry a divoká místa. V tomto obrovském parku můžete obdivovat vysoké vrcholky Alp, křišťálově čistá jezera, soutěsky, vodopády, křišťálově čisté prameny… Můžete se také vydat na velkolepé túry.
Objevte ty nejlepší zajímavosti v Triglavském přírodním parku!
Některé atrakce jsou v létě poměrně oblíbené, například soutěska Vintgar a Bohinjské jezero, jiné jsou však pro turisty zcela neznámé. V tomto článku najdete velkou slovinskou turistickou klasiku a také několik tajných atrakcí, které jsem objevil během desítek dní objevování parku. Všechny je můžete obdivovat v naprostém klidu, za zvuků větru klouzajícího mezi vrcholky Julských Alp.
Co vidět ve Slovinsku v Triglavském přírodním parku





V tomto článku najdete všechny podrobnosti o tom, jak se k těmto zajímavostem dostat a jak je navštívit.
Velmi důležitý bod, který je třeba mít na paměti při plánování dovolené
Pamatujte, že Slovinsko je krásné všude. Nemyslete si, že na okraji národního parku nebo kdekoli jinde ve Slovinsku je méně krásné, protože je nádherné. Národní park chrání pouze 4 % rozlohy Slovinska. Tato oblast zahrnuje nejvyšší hory a velkolepé zajímavosti, které objevíte v tomto článku. Mějte na paměti, že krásná místa jsou i jinde ve Slovinsku a že se při objevování slovinských hor nemusíte omezovat jen na Triglavský národní park.

Ubytování: Pro objevování Triglavského národního parku je vhodné ubytovat se u Bledského nebo Bohinjského jezera.
Triglav – nejvyšší hora Slovinska


Triglav, který se nachází v centru přírodního parku, je nejvyšší horou Slovinska – 2 864 m – a v létě je nejoblíbenější. V létě je také nejoblíbenější horou Slovinska. Všichni Slovinci na ni musí jednou vystoupit, aby se stali « pravými Slovinci ». Na její vrchol vede několik turistických tras.
Cesty na Triglav jsou velmi dobře značené, ale poslední část je závratná.
Tipy: V létě se můžete vyhnout davům lidí, pokud se ubytujete v útulněDom Planika, a ne v Triglavském domě na kredarici. Nejlepší je vstávat před sluncem, abyste poslední úsek zvládli bez davů a dříve než ostatní turisté.

Aljažev stolp, malá věž na vrcholu Triglavu, symbol známý všem Slovincům
Moje rada na léto
Vyhněte se Triglavu a vystoupejte na některý z mnoha dalších dvoutisícových vrcholů v Julských Alpách. Jsou mnohem méně navštěvované a stejně krásné. Vaše túra o samotě ve světě tak bude mnohem příjemnější.
Abychom vám pomohli s výběrem a abyste se vyhnuli ostatním turistům, přinášíme vám seznam skvělých vrcholů mimo turistické trasy, na které se můžete vydat: Trupejevo poldne, Kepa, Crna prst, Visevnik, Struska, Vajnez, Vrh nad skrbino, Jerebica, Travnik atd.
Dvě mapy parku, které vám usnadní orientaci v parku
Oficiální mapa parku

Reliéfní mapa národního parku s Bledským a Bohinjským jezerem

Majestátní severní stěna Triglavu


Snadno se ocitnete na úpatí impozantní tisícimetrové severní stěny. Ke stěně se dostanete po štěrkové cestě, která vede před nádherným vodopádem Pericnik (nejkrásnější slovinský vodopád – povinná zastávka ve zbytku článku).
Divoká, mimořádná a impozantní severní stěna
Na úpatí severní stěny se nachází staré útočištěAljažev dom, kde se podávajítradiční jídla. Na stěnu vedou dvě značené cesty. Jedná se o expresní, ale náročnou trasu na Triglav (7 hodin jedním směrem). Můžete stoupat hodinu a pak se vrátit zpět.
Rokle Vintgar



Nádherná soutěska pár kilometrů od Bledského jezera. Projdete se po dřevěných lávkách přes rozbouřený potok a odejdete s několika skvělými fotografiemi v chytrém telefonu. Všechny podrobnosti o tomto místě, které je nejlepší navštívit velmi brzy ráno nebo na samém konci dne, najdete v tomto jiném článku. Návštěva těchto soutěsek se obvykle spojuje s návštěvou Bledského jezera.
Jezero Planina pri jezeru


Toto pěkné horské jezero je sesvou délkou 150 m jedním z největších slovinských vysokohorských jezer. Leží v bývalém ledovcovém údolí. Můžete zde obdivovat horskou pastvinu, dřevěné chaty a útulnu. Od Bohinjského jezera je to tři hodiny pěšího výletu, nebo dobrou hodinu, pokud v létě pojedete autobusem do Planiny Blato. Tajný tip vysvětlený v tomto blogu.
Bohinjské jezero, nejdivočejší jezero



Majestátní jezero vklíněné mezi pohoří Julských Alp. Je to nejoblíbenější slovinské jezero. Ve skutečnosti si sice zamilujete Bledské jezero, ale pravděpodobně dáte přednost tomuto divočejšímu jezeru. Vrátil jsem se tam na několik dní, abych prozkoumal všechna jeho zákoutí a napsal článek o tom nejlepším, co v okolí Bohinjského jezera dělat a vidět.
Moje nejoblíbenější věc na Bohinjském jezeře: téměř rovná cyklostezka, která vede přes horské pastviny a vede až k jezeru. Je o ní zmínka v blogu.
Neuvěřitelný vodopád Peričnik


Nádherný vodopád, ke kterému se snadno dostanete autem a pak 15 minut pěšky (pozor, je to náročný výstup!). Můžete se projít za 52 metrů vysokým vodopádem, což je nezapomenutelný zážitek, který je sice trochu vlhký, ale jsou z něj skvělé fotografie. Nezapomeňte si vzít k-way a náhradní tričko! V zimě vodopád zamrzá a leze na něj několik zkušených slovinských horolezců.
Malé tajemství: nad ním je druhý, stejně krásný vodopád , a stejně jako já při své první návštěvě ho většina turistů mine!
Vodopády Gozd Martuljek

Výlet, který prochází soutěskou, než dojde k nádhernému vodopádu a horské pastvině na občerstvení. Povinnost pro výlet do Slovinska mimo vyšlapané cesty. Je to stále málo známé místo, ale zaslouží si vaši plnou pozornost. Věnoval jsem mu celý článek, který si můžete přečíst na blogu.
Prameny Zelenci



Smaragdově zbarvené koupaliště jen kousek od lyžařského střediska Kranjska Gora. Po zaparkování na parkovišti vedle hlavní silnice je to k Zelenci deset minut chůze lesem (na rozdíl od vodopádu Peričnik je zde přístupová cesta po rovině). Je to ideální místo pro pěknou fotku na Instagramu, která vám zvedne počítadlo lajků (jak vidíte výše, všichni turisté fotí to samé). Podle mého názoru však Zelenci za odbočky nestojí, protože okolí je o něco méně idylické, než naznačují fotografie zveřejněné na Instagramu Zelenci. Proto jsou všechny fotky na Instagramu pořízené ze stejného úhlu.
Zelenci lze navštívit velmi rychle. V Zelenči není třeba trávit půl dne.
Řeka Soca



Tyrkysová, bouřlivá řeka, kterou znají kajakáři z celé Evropy. Její barva a krása přilákala mnoho filmařů, aby zde natáčeli filmy a reklamy. Můžete ji sjíždět na raftu nebo hydroplánu, nebo se v ní dokonce koupat, ale nemůžete v ní zůstat déle než pár minut, protože voda je ledově studená.
Udělejte si ze Soči součást své sportovní a horské dovolené ve Slovinsku
Řeka, kterou je třeba obdivovat, ale jet za ní jen autem, abych ji viděl, jako jsem to udělal já, když jsem tam jel poprvé, není dobrý nápad. Chcete-li poznat tento nádherný kraj, doporučuji naplánovat si sportovní aktivity, pěší turistiku a vodní sporty (canyoning, hydrospeed, rafting).
Fantastická túra na Visevnik

Jedná se o krásnou, nenáročnou čtyřhodinovou túru, které jsem věnoval celý článek. Můžete ji objevit.
Velika Korita, pohádkové soutěsky

V délce 750 metrů vyhloubila řeka Soča úzké soutěsky, které jsou neuvěřitelně krásné. Exponovaná, nezajištěná stezka sleduje soutěsku velmi, velmi těsně. Rokle, kterou můžete obdivovat v horkém letním dni. Když je hezké počasí, můžete se v soutěskách vykoupat – je to kouzelné, ale voda je ledově studená a dlouho v ní nevydržíte!
Zahrada Alpinum Juliana

Slovinskou nejstarší alpskou botanickou zahradu vytvořil v roce 1926 Albert Bois de Chesne. Na ploše 2 570 m2 můžete obdivovat asi stovku rostlin a květin z Julských Alp. Zahrada se nachází v nadmořské výšce 800 m (což je pro některé horské květiny trochu málo). Ideální je navštívit ji koncem jara, kdy připomíná japonskou zahradu.
Stojí za to ji poznat: Pokud se rozhodnete navštívit údolí Soca, určitě kolem ní pojedete, protože zahrada se nachází hned vedle silnice, po které pojedete.
Chaty Planina Zajamniki

Krásný řetěz dřevěných chatek kousek od náhorní plošiny Pokljuka, ale cesta k nim není moc zábavná (je to lesní cesta, často bez výhledu). Toto místo je navštěvováno jen zřídka. Napsal jsem o něm článek, ale podle mého názoru, pokud ve Slovinsku strávíte jen pár dní, je lepší jet na Velikou Planinu. No, hnidopiším, i tak je to vynikající.
Tajemné jezero Krn

Velké vysokohorské jezero dlouhé 408 m v nádherném alpském prostředí v nadmořské výšce 1384 m. Dostanete se k němu z údolí Soca pěšky za 2 h 40 m (740 m stoupání). Abyste se k němu dostali, musíte stoupat lesem bez viditelnosti a je to poměrně dlouhé (moc mě to nebavilo). Výsledkem je, že ačkoli je jezero nádherné, nevybral jsem ho mezi slovinské atrakce, které musíte vidět.
Pěkné útočiště se nachází 15 minut od jezera (název: Dom pri Krnski jezerih).
Od jezera pak můžete vystoupat na vrchol Krn (další výstup 875 m), bájný vrchol, a poté sestoupit na druhou stranu do vesnice Dreznica. Pokud túru absolvujete celou, stojí to za to!
Délka trvání : 2 h40 výstupu – převýšení 740 m
Vrchol Krn (2 243 m)



Bájný vrchol ve výšce 2 243 m s neuvěřitelným výhledem na údolí Soča. Před výstupem na vrchol nejprve projdete kolem jezera Krn . Cestou narazíte na pozůstatky první světové války. V údolí Soca se odehrála strašlivá bitva.
Doba trvání : 5 hodin výstupu – Výstup do výšky 1 575 m
Zadnjica, ztracené údolí




Tajemné, ztracené údolí, kterým můžete procházet, dokud se neocitnete na úpatí obrovské stěny Triglavu. Tato nenáročná trasa začíná v dolině Soca v poslední zatáčce průsmyku Vrsic. Je to velmi zřídka navštěvované místo, kde se tváří v tvář tyčícím se horám budete cítit úplně sami na světě.
Rokle Pokljuka

Tajná, suchá, působivá a málo navštěvovaná soutěska, které jsem věnoval celý článek. Nezbytná návštěva, pokud trávíte několik dní u Bohinjského nebo Bledského jezera. Za návštěvu stojí i v případě, že už máte dost setkávání s ostatními turisty a chcete být na světě sami (na začátku srpna ještě narazíte na pár turistů).
Kaňon Mostnica u Bohinjského jezera


Rokle nad Bohinjským jezerem, kterou se vydáte pěšky lesem. Krásné, ale výhledy nad kaňonem jsou na můj vkus příliš řídké a myslím, že u Bohinjského jezera jsou lepší věci na výlet. (Poznámka: nedávno tuto stezku absolvovali francouzští přátelé s malými dětmi (1 a 4 roky) a procházka se jim líbila, protože byla velmi snadná).
Na konci je útulna Koca na vojah, kde se podávají tradiční slovinská jídla, a hluboko v horách najdete krásnou horskou pastvinu.
Prisank
Loska koritnica
Ztracené údolí vedle Bovce.
Adojvska deklica

Známá stěna na hoře Prisant, známé také jako Prisolnik (2547 m). Slovinci jí říkají Adojvska deklica, pohanská panna . Můžete ji obdivovat, když jedete nahoru nádherným Vršickým průsmykem, klikatou silnicí, která vás zavede z letoviska Kranjska Gora do mekky vodních sportů Bovce (vesnice v údolí Soča).
Stojí za to vědět: Pokud chcete spatřit pohanskou pannu, stojí za zmínku dvě místa: Poštarski dom a Erjavec.
Jezero Jasna, nejfotogeničtější slovinské jezero


Pěkné umělé jezero, přesněji řečeno dvě jezera, ke kterým se dostanete autem za pár minut z nízko položeného lyžařského střediska Kranjska Gora. V létě se tu můžete koupat a pořídit několik velmi, velmi pěkných fotografií. Jedná se o umělé jezero. V závislosti na denním osvětlení může být místo kouzelné. Je to nejfotogeničtější jezero ve Slovinsku, ale ne nejkrásnější.
Tip: Velmi příjemné místo na kávu. Zastavuji se zde pokaždé. Nejezte tam.
Údolí 7 jezer

Nádherné alpské údolí, kterým se dá projít. Projdete kolem těchto 7 malých horských jezer. Pro Slovince je to klasická dlouhá túra, takže si ji nenechte ujít, pokud máte rádi horské túry. Začínáte na vrcholu Bohinjského jezera (například z Planiny Blato). Poté se můžete vydat na vrchol Triglavu. Pro mě je tato túra ještě zajímavější než samotný vrchol Triglavu. Je to nejkrásnější cesta na vrchol a jedna z nejkrásnějších v Triglavském národním parku.

Informace o túře k 7 jezerům: v případě, že jste velmi sportovně založení, lze túru zvládnout za dva dny, ale tři dny jsou mnohem lepší. Po cestě je několik útulen, ale pozor, mnohé jsou otevřeny jen v létě.
Klasická jednosměrná trasa (9 h): Začíná v Koca pri Savici (663 m) na konci Bohinjského jezera , kam se snadno dostanete autobusem nebo autem. Velmi strmý začátek s velkým výškovým rozdílem. Vydejte se na chatu Koca pri Triglavski Jezerih za 3 hodiny, dále na Koca na Dolicuh a Triglaski Dom na kredarici.
Zpáteční cesta (7 hodin): Triglaski dom na kredarici – Vodnikov dom – Voje – vesnice stara Fuzina (sestup lze uskutečnit autobusem z Planiny Blato – předem si ověřte jízdní řády)
Pohyblivá ruská kaple

Tuto dřevěnou kapličku postavili za první světové války ruští zajatci na památku svých kamarádů, kteří zahynuli při stavbě silnice přes Vršičský průsmyk. Po této silnici se vydáte, pokud budete cestovat do nádherného údolí Soča. při stavbě této klikaté horské silnice přišlo o život 400 zajatců, z toho 110 v březnu 1916 v důsledku laviny. Silnice spojující lyžařské středisko Kranjska Gora s údolím Soča měla strategický význam, protože údolí Soča bylo během první světové války dějištěm obrovské a krvavé bitvy. Vojáky bylo třeba zásobovat zbraněmi a vojenským vybavením.
Goreljek, ztracená vesnice

Ztracená vesnice na náhorní plošině Pokljuka s malým močálem, kterou lze prozkoumat pěšky s vysvětlujícími cedulemi, a ztracené a originální místo, kde vřele doporučuji zůstat. Nachází se zde.
Vysokohorská cesta na Mangart


K tomuto bájnému vrcholu vysokému 2 679 m vede nejvýše položená slovinská silnice, která prochází Itálií a dovede vás až na úpatí Mangartu. Nádherná panoramatická trasa. Jakmile dorazíte na konec cesty, čeká vás nádherný výhled. Zkušení turisté se mohou vydat na dvouhodinový výstup na vrchol. Sám jsem ho absolvoval, je to náročný výstup po skále. Exponované pasáže (a že jich je hodně) jistí četná lana. Nezapomeňte sledovat značení « italské cesty » na italském Smeru, protože slovinská cesta je via-ferrata. Ideální je mít na výstup přilbu. Tento vrchol je malou perličkou pro ty z vás, kteří dočetli články až do konce.