
Slovinsko je medvědí země.
V lesích jižního Slovinska (Kocevje les) žije téměř 1000 medvědů
Tyto plantigrady – Ursus arctos – se ve stovkách potulují po jižní polovině Slovinska a jejich počet se neustále zvyšuje. Podle odhadů slovinské vlády, která rozhodla, že 230 medvědů by mělo být vyřazeno, aby se jejich populace do roku 2024 snížila na 800 kusů , se jejich počet zvýšil z 500-600 kusů v roce 2012 na 1100 kusů v roce 2023 .
Tyto medvědy ursidae jen taksnadno nespatříte, když se vydáte pěšky hledat je na jihu Slovinska. Slovinští medvědi se člověku vyhýbají a zmizí dřív, než je spatříte. Za více než deset let jsem na medvěda narazil pouze jednou, a to nenápadně při túře na vrcholu nádherné stezky Sněžnik. Chcete-li mít jistotu, že slovinské medvědy uvidíte, musíte se zúčastnit lovu na medvěda s místním průvodcem, což je bohužel velmi drahé (130 €/250 Kč na osobu).
Mapa medvědů ve Slovinsku: Kde medvědy vidět?

Pokud chcete medvědy vidět během svého pobytu, doporučuji se ubytovat v okolí Cerknice. Budete na správném místě, kde je můžete vidět, a navíc nedaleko dálnice, po které se za pouhých 40 minut dostanete k mnoha nejzajímavějším slovinským památkám (Jaderské moře, jeskyně, Lublaň atd.). Zkrátka se mi zdá, že je to nejlepší místo.

Přečtěte si legendu na mapě hustoty medvědů:
- Visoka gostota = vysoká hustota
- Srednja gostota = střední hustota
- nizka gostota = nízká hustota
- obcasno prisosten = příležitostně přítomný
Medvědi se ve Slovinsku vyskytují především v těchto oblastech
Pokud máte zájem o dovolenou ve Slovinsku s pozorováním medvědů, navštivte webové stránky dinalpbear.eu. Stránky jsou v angličtině a slovinštině. Obsahuje seznam a studium medvědů ve Slovinsku.
Slovinské medvědí stopy v lese



Vydat se po stopách medvědů v jejich přirozeném prostředí je také velké dobrodružství. Ve slovinských lesích sice nenajdete medvědí škrábance na stromech, ale pokud máte dobré oko, můžete medvědí stopy spatřit.
V oblastech, kde se medvědi ve Slovinsku vyskytují, se často pohybují po stejných stezkách jako lidé.
Pokud jsou mokré nebo trochu zablácené, můžete vidět stopy jako na těchto fotografiích. Pokud provádíte tento druh výzkumu, snažte se být ve slovinském lese kolem půl páté ráno, těsně před východem slunce, kdy se příroda probouzí. Je to báječné, a pokud nenarazíte na medvědy, určitě uvidíte jiná zvířata.
Slovinští medvědi

Nejsou to žádní obři
Jsou menší než lední medvědi a ani zdaleka se nepřibližují rekordu, který drží aljašský medvěd kodiak (780 kg). Náhodná setkání jsou velmi vzácná, a pokud k nim dojde, nečekejte obrovskou šelmu. Slovinští medvědi často váží méně než 200 kg a v kohoutku měří kolem 1 metru. Málokdy stojí vzpřímeně. Pouze proto, aby mohli sbírat lesní plody nebo se drbat na zádech o kmen stromu.
Slovinská medvědí populace je regulována lovci
Ve Slovinsku se soužití medvědů a lidí daří. Pokud se nevyskytují žádné větší problémy s farmáři, je to hlavně proto, že jejich populace je regulována. Na základě doporučení biologů vydává vláda každoročně povolení k lovu. Výsledkem je, že v některých restauracích lze na jídelním lístku najít medvědí steaky a medvědí klobásy.

Slovinští medvědi nejsou žádní lenoši
Tato představa pravděpodobně částečně pochází z Medvídka Pú nebo Balúa z Knihy džunglí, ale slovinští medvědi nejsou nemotorní ani pomalí. Jsou mrštní a mohou se pohybovat rychlostí až 40 km/h. Není třeba před nimi utíkat nebo šplhat na vrchol stromu. I to dokážou.
Lepší je postavit se jim čelem a pomalu ustupovat.
Medvědi také nechtějí být konfrontováni. Ve skutečnosti jsou útoky ve Slovinsku velmi vzácné. Nejsou to ani mazlivá zvířata. Mají dostatečně houževnatou kůži na to, aby se dokázali prodrat hustými pralesy jižního Slovinska nebo do výšek, mezi malé borovice, které se nacházejí například na vrcholu Sněžníku, nejvyššího vrcholu jižního Slovinska. Pokud se vydáte do jižního Slovinska, je to túra, kterou musíte vidět a která začíná ve Sviščakách (4 hodiny cesty tam a zpět).
Nejsou to masožravci
Slovinští medvědi jsou všežravci a jedí hodně rostlin, o čemž svědčí jejich zuby, které se přizpůsobily jejich stravě. Jejich špičáky jsou impozantní, ale nepříliš ostré. Slovinští medvědi se živí lískovými oříšky, hmyzem, ořechy, jablky, hruškami… a někdy i dobytkem. Zkrátka vše, co jim přijde pod ruku. Nejobtížnějším obdobím je pro ně časné jaro, kdy vegetace ještě nevyklíčila.
Na hospodářská zvířata, například ovce, útočí jen zřídka.
V lesích na jihu Slovinska se setkáte s tím, že odpadkové koše jsou opatřeny velkými západkami, aby se v nich medvědi nemohli přehrabovat. To je například případ košů umístěných u vchodu do Iski Vintgar, hluboké řeky jižně od Lublaně, kam se Lublaňané rádi chodí na vrcholu léta zchladit, ale kterou navštěvují i slovinští medvědi, protože leží severně od jejich území. Fotografie těchto odpadkových košů si můžete prohlédnout zde.
Bývalý vůdce Jugoslávie Tito medvědy lovil.

slovinští medvědi přezimují, ale…
Pokud nenastane velké tání, od prosince do března slovinské medvědy neuvidíte. Zůstávají ve svých brlozích a snižují teplotu o 2 až 5 stupňů. Zpomalí se jim srdeční tep, teplota klesne… Stručně řečeno, hibernují, ale nezůstávají zcela nehybní. Když je pěkné počasí, potřebují medvědi široké otevřené prostory. Cestují na velké vzdálenosti, jak je vidět na této mapě 8 medvědů s obojky.
Mezi slovinskými poskytovateli služeb, kteří tyto výlety nabízejí,není snadné se zorientovat . Žádný zázrak, cena za osobu je stále vysoká, a pokud se vám do toho nechce, doporučil bych vám utratit rozpočet na dovolenou jinde ve Slovinsku.
Slovinsko není jedinou zemí s medvědy
V balkánských zemích, zejména v Dinárských Alpách,žije 2 500 až 3 000 medvědů. Zdá se, že zvuky bojů při rozpadu Jugoslávie přivedly medvědy do Slovinska, které mělo na rozdíl od Srbska, Chorvatska a Bosny velmi krátkou válku.
Zde je mapa všech míst, kde se medvědi vyskytují. Mnoho medvědů žije také v Rumunsku, v Karpatech.
Jejich populace se za deset let zdvojnásobila

Díky ochraně se slovinská populace medvědů za deset let mezi lety 1998 a 2008zvýšila. V roce 1998 zde žilo pouhých 290 medvědů. Nyní jich je 900 až 1 000.
Čtyřletá studie ukázala, že slovinští medvědi způsobili 2 419 incidentů, jejichž výsledkem bylo odškodnění ve výši 590 793 eur:
- 36 % incidentů se týkalo pastevců
- 20 % včelaři
- 17 % zemědělců
- 11 % lesníků.
Přesto jsou medvědi obyvateli dobře přijímáni a prozatím téměř nikdo nevolá po jejich odstranění ze slovinského území nebo po snížení jejich populace.

Slovinský výraz pro medvěda je Medved.
Med: med
Ved : jedlík.
Medved: medojed

Pokud se však při procházce jižním Slovinskem pozorně podíváte do přírody, můžete občas najít stopy po jeho drápech.
Fotografie medvědů a medvíďat od slovinského fotografa Janka Ferliče






Slovinští medvědi, video k objevení!
Zatímco čekáte, až uvidíte medvědy ve Slovinsku, zde je nádherné video, které ukazuje slovinské medvědy a mláďata.
Slovinský medvěd vybavený kamerou Go Pro

Přírodovědné muzeum v Toulouse vybavilo slovinského medvěda Tolosu, který žije ve Slovinsku, na měsíc kamerou. Výsledky tohoto experimentu si můžete prohlédnout zde.
Mapa se všemi informacemi, které k nim potřebujete

Co dělat, když na túře ve Slovinsku narazíte na medvěda?
1. Pomalu ustupte od místa, odkud jste přišli, abyste medvědovi udělali místo, a nechte ho pokračovat v cestě. Postavte se medvědovi čelem. Především neutíkejte – medvěd běží mnohem rychleji než vy.
2. Pokud vás medvěd neviděl a míří k vám, dejte mu signál tichým mluvením. Pomalu ustupujte, abyste dali najevo, že nepředstavujete hrozbu.
3. Neházejte po něm kameny ani kusy dřeva. Medvěd, který se cítí napaden, by mohl útok opětovat.
4. Nepokoušejte se vylézt na strom. Medvědi jsou výborní lezci.
5. Pokud vás slovinský medvěd napadne (velmi vzácný případ), neoplácejte mu to. Jsou silnější než vy.
Fakta o slovinských vlcích
Vyskytují se ve stejných oblastech jako slovinští medvědi, jak můžete vidět na této mapě .