

Lublaň prozkoumávám pěšky a na kole už patnáct let. Nyní znám všechna zákoutí slovinského hlavního města a na základě mých průzkumů píši tento článek. Využijte ho k objevování nejneobvyklejších a nejzajímavějších míst v Lublani.
Objevte zcela neobvyklou Lublaň!
Seznam v tomto článku vám pomůže zorganizovat návštěvu Lublaně, která je mimo vyšlapané cesty a daleko od turistických okruhů cestovních kanceláří. Ve skutečnosti objevíte i místa, o kterých moji slovinští přátelé nevědí.
Navštivte Lublaň na kánoi nebo SUPu

Starým centrem Lublaně protéká řeka Ljubljanica. Prochází pod slavnými třemi mosty na centrálním náměstí (Place Preseren). Turisté to nevědí, ale můžete si půjčit kánoi nebo SUP(stand up paddle) Myslím, že tato aktivita je prostě geniální.
Kouzelný a nezapomenutelný zážitek z Lublaně na vodě
Při pádlování si budete moci vychutnat zcela nové pohledy na nejkrásnější stavby Lublaně. Jelikož jsem to absolvoval již několikrát, je to nezapomenutelný zážitek. Mohu vám říci, že z břehu na vás budou ostatní turisté hledět s velkou závistí a budou se divit, kde jste vzali svůj SUP nebo kánoi. Pádlování je zkrátka nevšední způsob, jak navštívit hlavní město Slovinska.

UPDATE: Od vydání tohoto článku mě několik z vás požádalo o dobrou adresu: můžete se obrátit na Damjana, kterého mi doporučil jeden slovinský kamarád. Přes den pracuje jako IT konzultant a po práci seznamuje lidi se svou vášní, SUPem. Za lekci, jízdu na vodě a veškeré vybavení jsem zaplatil 35 eur a bylo to skvělé! Takže ho mohu vřele doporučit.
Damjan – e-mail: supklub@siol.net – tel: 386 40 855 396
Ochutnávka nejlepší kávy v Lublani (a možná i ve vašem životě)
Alexander je Kolumbijec, který se oženil se Slovinkou. Už šest let s láskou servíruje svým zákazníkům tu nejlepší kávu v hlavním městě. Své kávy pečlivě připravuje třemi metodami, jejichž vývojem strávil desítky hodin. Pokud chcete zjistit, co je to vynikající káva s komplexním aroma na jazyku, přijďte za ním! Nachází se v nejkrásnější staré ulici v centru Lublaně.
Tip: V létě vyzkoušejte jeden z jeho vynikajících ledových kávových koktejlů (bez alkoholu) za přibližně 5 eur. Opravdová lahůdka! V roce 2020 se Alexandrovi narodilo dítě a ve svém obchodě tráví o něco méně času. Už nemá otevřeno každý den a jen několik hodin.
Crno zrno – Gornji trg 17
Jízdy v elektrických taxících zdarma


v centru Lublaně jezdí 7 elektrických taxíků a jsou zdarma! Každý si může vzít jeden z nich. Vypadají jako malé golfové vozíky.
- Zavolejte si je telefonicky
- Řekněte jim, kde se nacházíte
- o 5 minut později vás vyzvedne taxík Kavalir.
A je to zdarma: Odveze vás, kamkoli budete chtít v centru Lublaně, aniž byste museli cokoli platit. Tato služba navazuje na pěší zprůchodnění velké části centra Lublaně. Umožňuje zejména obyvatelům Lublaně, kteří mají těžké předměty k nošení nebo kteří mají potíže s chůzí, dostat se ke svým domovům, ale nezapomeňte, že Kavalir je tu pro všechny. V provozu jsou od 6 do 22 hodin.
Pokud se zajímáte o nová ekologická řešení, je třeba to vyzkoušet, protože tyto Kavaliry splňují všechny námitky vůči pěším zónám.
Zavolejte na jedno z následujících dvou čísel. 386 31 666 331 nebo 386 31 666 332
Metelkova, úžasný squat s koncerty, DJs a bary


Pouhý kilometr od starého centra Lublaně najdete ve slovinské metropoli legendární místo Metelkova. Od roku 1993 se velitelství jugoslávské armády v Lublani postupně proměnilo ve slavnostní, barevný squat. Sedm vojenských budov je nyní vyzdobeno barevnými nástěnnými obrazy. Každý víkend se zde pořádají koncerty a DJ večery. V tomto squatu, který má rozlohu dvou fotbalových hřišť a působí podobně jako kodaňská čtvrť Kristansen, najdete :
- kluby pro pořádání večírků,
- lublaňský gay klub
- dva bary se zničující atmosférou
- místa, kde si můžete venku popovídat a seznámit se se Slovinci při popíjení 0,5l plechovky piva Union nebo Lasko.


Tohle je to pravé místo, pokud si chcete v Lublani v noci vyrazit ven
Do Metelkova nechoďte na začátku týdne nebo přes den, ale v pátek, protože to je nejrušnější večer v roce. V červenci a srpnu zde bude o něco méně rušno než obvykle, protože studenti jsou na prázdninách, ale mohou zde být i všední večery, zejména v Gala Hale. Celý název: Avtonomni kulturni centrum Metelkova mesto.
Jak se tam dostat : Z centra se do Metelkova nejlépe dostanete přes Trubarjevu.
Metelkova – Metelkova ulice 10
Železniční muzeum, staré a špatně udržované, ale skvělé


I když se o vlaky nijak zvlášť nezajímám, tohle je moje nejoblíbenější muzeum v Lublani! Můžete tu obdivovat staré lokomotivy v neskutečném prostředí. Na dvoře muzea s jeřáby a rezavějícími lokomotivami si budete myslet, že jste se dostali na Sibiř.
Pokud máte děti, budou si rády hrát a lézt na lokomotivy.
Ti, kteří mají účet na Instagramu, si budou moci pořídit úžasné fotografie. Tohle je zkrátka muzeum, které v Lublani musíte vidět. S trochou námahy se k němu dostanete pěšky z centra, jinak si vezměte taxi za zhruba 4 eura. Hned vedle se nachází krásná nová lublaňská bílá mešita.
Jízda na horském kole v Golovci

Do srdce Lublaně pronikáobrovský zvlněný les. Říká se mu Golovec. Jednou týdně jím projíždím na horském kole. Podloží není příliš kamenité, takže je příjemně zvlněné.
Tady je trasa, po které se dá jet:
- Vyšplhejte na Pot na golovec k hvězdárně,
- Po hlavní cestě po hřebeni a pak po šotolinové cestě POT opět po hřebeni.
- Později se po POTu neotáčejte, ale vydejte se směrem k obci Orle.
Zeptejte se na cestu mnoha Slovinců, kteří denně chodí a běhají v tomto obrovském lese v srdci hlavního města. Často tu narážím na lublaňského starostu, který se sem přišel nadýchat čerstvého vzduchu krátkou procházkou. Bydlí na úpatí Golovce.
Zelená stezka kolem města v roce 1943


Za druhé světové války byla Lublaň obehnána ostnatým drátem. Tento 30 km dlouhý plot obklopoval Lublaň 1 170 dní a byl demontován v roce 1945. Dnes je z něj široká stezka, která vede kolem celého hlavního města.
Příjemná stezka, kam se Slovinci chodí procházet nebo běhat po celodenní práci
Ještě lepší je projet si nejkrásnější část této stezky na kole podle podrobné mapy této 1h30 dlouhé projížďky. Podle mého názoru je to aktivita, kterou musíte udělat, pokud se v Lublani zdržíte déle než dva dny, protože vám umožní objevit úplně jinou stránku slovinského hlavního města.
Opravna deštníků
Toto je průčelí opravdu neobyčejného malého obchůdku v Lublani. Kousek od hlavního náměstí, na mé oblíbené ulici trubarjeva, budete míjet tento obchod, který stále opravuje deštníky! Zatlačte do malých světle modrých dveří a potkáte Mariju, která opravuje a látá deštníky už více než 30 let. Začala s tím ve 23 letech, aby pomohla svému otci, který ztrácel zrak. Obchod ve skutečnosti založil její otec v roce 1966 (než si založil vlastní firmu, pracoval v továrně na deštníky). Uvidíte, že výloha a stánek vypadají stejně jako v roce 1966. V té době bylo v Lublani ne méně než 5 obchodů s opravami deštníků
Jedna z posledních opraven deštníků v Evropě
Obchod vlastní Marja, což znamená, že si může dovolit platit nájem, aniž by si účtovala přemrštěné ceny. Od té doby, co jsem tento obchod poznala, už deštníky nevyhazuji, protože často stačí pár jednoduchých zásahů v Marjiných zkušených rukou, aby opět fungovaly. Obchod se jmenuje Dežnik, což znamená deštník! Marija neví, jestli její obchod jednou převezmou její dvě děti.
Dežnik – Trubarjeva 13
Obrovský les Tivoli



V srdci Lublaně se nachází les se dvěma velkými skokanskými můstky. Nacházejí se uprostřed lesa v parku Tivoli. Zelená plocha větší než Central Park v New Yorku! Často můžete vylézt na vrchol jednoho ze skokanských můstků a naskytne se vám skvělý výhled. Vydejte se tam pouze v případě, že se chcete projít po lese.

Moje rada : Jakmile se dostanete do výšin lesa Tivoli, opusťte hlavní aleje a zablouděte na menší cestičky. Nevyhnutelně narazíte na velkou cestu a opět na rozcestník – ztratit se nedá, tak se tam vydejte a prozkoumejte park.
Lublaňský pravoslavný kostel
Tento nádherný kostel se nachází v centru města u vstupu do lublaňského parku Tivoli. Pokud jste ještě nikdy nebyli uvnitř pravoslavného kostela, určitě si tuto sakrální stavbu zařaďte do svého itineráře, protože uvnitř vás čeká opravdový zážitek. Nachází se velmi blízko centra, hned vedle Muzea moderního umění. Vstup je zdarma.
Podaří se vám zjistit, jak se ovládá tato tajná fontána?

Tato socha v malé uličce je také tajnou fontánou. Turisté o ní nevědí. Nachází se v uličce Ključavničarska mezi starou ulicí Mestni trg a břehem řeky Ljubjanica Cankarjevo nabrezje. Najdete tajemství, jak ji zapnout? Voda pak poteče do neobvyklého a ohromujícího 30 metrů dlouhého uměleckého díla Jakova Brdara se 700 bronzovými obličeji zasazenými do země. Je to skvělá hra, kterou si můžete zahrát s přáteli nebo rodinou.
Tip : Zkuste to o něco lépe.
Neboli, « americký » mrakodrap



Chcete-li se dozvědět více o Neboticniku, který musíte vidět při každé návštěvě Lublaně,
Neboticnik vyniká jako emblematický symbol slovinského hlavního města. Tato impozantní stavba, která hrdě stojí v centru města, je nejen jedinečným mrakodrapem, ale také svědkem vývoje Lublaně v průběhu desetiletí. Neboticnik byl postaven v roce 1933 a byl nejvyšší budovou v Jugoslávii.
Neboticnik se vyznačuje architektonickým stylem art deco, který byl v době jeho výstavby v módě. Ve výšce 70 metrů nabízí ze své kavárny-terasy úchvatný výhled na Lublaň. Ve třináctipatrové budově se nacházejí kanceláře, obchody, restaurace a tento střešní bar, který doporučuji navštívit kvůli výhledu.