Izola, krásná a autentická pobřežní vesnice

Malý přístav, místní obyvatelé bublající na terasách, pláže, rybí restaurace, přístav… Moje nejlepší tipy na skvělý den v Izole.

V Izole najdete :

  • Malé rybářské lodě a krásný přístav
  • Malé stinné uličky
  • Příjemné přímořské restaurace
  • Budovy z benátské éry včetně zvonice, na kterou můžete vystoupat
  • Továrnu na konzervování ryb, která existuje od roku 1879.

Izola není tak úchvatná jako klenot slovinského pobřeží, Piran , ale s odstupem let se mi Izola líbí stejně jako Piran. Líbí se mi zdejší mírný způsob života, oblázková pláž, spousta příjemných teras u moře a vynikající rybí restaurace. Jak v létě, tak v zimě často trávím v Izole jednu nebo dvě noci, abych změnil prostředí a viděl moře (bydlím v Lublani). Takže toto malé přímořské městečko poznávám opravdu dobře.


Izola je méně navštěvovaná turisty než Piran nebo Portorož, a to je v létě opravdové plus!


Slovinci toto přímořské městečko milují a jezdí sem na víkendy. Sjíždějí se sem v létě i v zimě, jakmile zasvítí slunce. Pokud máte na návštěvu slovinského pobřeží více než jeden den, doporučuji Izolu zařadit do programu svého pobytu ve Slovinsku.

Program vaší návštěvy : přijďte se vykoupat, dát si kávu v přístavu, prozkoumat úzké uličky… a využít dobrých adres, které jsem v článku uvedla.

Tip: Slovinci jezdí do Izoly strávit sobotu nebo neděli na pláži. Přijeďte raději během týdne než o víkendu.

Vposlední části tohoto článku objevíte tajnou terasu, kde si můžete vychutnat kávu s nádherným výhledem na Izolu. Právě z této terasy jsem pořídil fotografii, kterou vidíte v horní části článku.

Kde se Izola nachází?

  • Izola leží mezi Piranem a Koperem, 115 km od Lublaně.
  • Cesta autem ze slovinského hlavního města (po dálnici) trvá 1 hodinu a 10 minut.
  • Tipy na parkování najdete na konci tohoto článku.
  • Izola je snadno dostupná autobusem (1 h35 z Lublaně)

Dvě procházky, které můžete podniknout v Izole

Abyste si mohli zorganizovat návštěvu, měli byste v Izole podniknout dvě procházky:

  1. první procházka starým centrem
  2. druhou procházku k přístavu.

Návštěvu Izoly začněte procházkou centrem, která povede podél moře .

  1. Projděte se po nábřeží Soncno nabrezje s přístavními kavárnami (udělejte si tam přestávku, protože jsou opravdu velmi příjemné).
  2. Jakmile dorazíte do malého zaobleného přístavu s nádhernými dřevěnými loděmi, pokračujte v procházce podél palem v obrovských terakotových květináčích.
  3. Nábřeží vás přirozeně dovede k malému zaoblenému přístavu s nádhernými dřevěnými loděmi a pak na konec poloostrova, k malému bílému majáku (svetilnik).
Na konci této první procházky je malý maják Svetilnik – Jste na konci Izoly

Jakmile se dostanete na špičku Izoly, naskytne se vám nádherný výhled na města Koper (Slovinsko) a Terst (Itálie). Ve dnech, kdy je výborná viditelnost, můžete dokonce spatřit Julské Alpy (Neuvěřitelná krajina, když jsou vrcholky pokryté sněhem, ale dny, kdy můžete obdivovat Jadran i Alpy, jsou ve skutečnosti poměrně vzácné).


Na zpáteční cestě z této první procházky se vydejte nejoblíbenější nákupní ulicí v Izole, Ljubljanskou. Prohlédněte si malé obchůdky v jugoslávském stylu, obchod s Titovou nostalgií, obchod pro milovníky modelů lodí, malé galerie, kožedělnou dílnu a stopy benátského vlivu. Není tu nic okázalého ani poutavého, ale když se dobře podíváte do výloh, zjistíte, že Izola působí skutečně vesnickým dojmem.

Pokud si chcete procházku starým městem prodloužit, vydejte se po gregorčické ulici.

Nedělejte to : Do severní části Izoly, poblíž nákladního přístavu, se nepouštějte, protože tam nenajdete nic zajímavého.


Druhou procházku za poznáním přístavu najdete na konci článku.


Jelikož se staré město Izola nachází na zaobleném poloostrově, budou pro vás úzké uličky přirozeně zajímavé a zabloudit se v nich nedá. Zkrátka, mohl bych se svými radami pokračovat dál a dál, ale bylo by to zbytečné. K návštěvě starého města nebudete potřebovat mnoho rad. Nechte se vést intuicí, ale uličky prozkoumávejte pečlivě a svědomitě.

Ve zbytku tohoto článku však najdete to nejzajímavější, co se dá v Izole a jejím okolí podniknout.

Vystoupejte po schodech na vrchol zvonice

Jako každá jiná vesnice na slovinském pobřeží má i Izola svou zvonici. Otevírá se jen na několik hodin denně (často dopoledne, časy si ověřte v turistické kanceláři) a jakmile vystoupáte na její 38 metrů vysoký vrchol, můžete se pokochat krásným výhledem na Izolu a Jadran.

Nenechte si ujít: návštěvu krásného kostela na úpatí kampanily, který se obvykle otevírá ve stejnou dobu.


Izola bývala ostrovem, ale projížděl tudy Napoleon.

Izola znamená v italštině ostrov, protože vesnice byla postavena na ostrově. V letech 1805-1813, kdy byla Izola spolu s ilyrskými provinciemi pod francouzskou nadvládou, Francouzi rozebrali městské hradby, aby zasypali kanál, který odděloval ostrov od pevniny.


Pláž Izola – Svetilnik

Pláž Izola v rušný den

Na konci poloostrova a starého města, vedle malého bílého majáku, najdete pláž z oblázků a trávy. Je to skvělé místo ke koupání a ochlazení. Slovinci se zde rádi opalují. A já také. Tady jsou mé tipy, jak si to co nejlépe užít.

Moje tipy na opalování v Izole :

  • V létě netrávte na pláži celý den, zejména proto, že může být docela přeplněná (zejména o víkendech, kdy se sem sjíždějí místní obyvatelé).
  • Můžete si sednout do stínu pod borovice, ale pokud máte slunečník, bude se vám pravděpodobně hodit, protože i když je ve stínu vysokých borovic spousta míst, jsou často obsazená (zejména o víkendech Slovinci). Pokud hledáte stín, určitě prozkoumejte celý trávník pod stromy.
  • Stejně jako Piran a Koper je Izola místem, kde můžete kombinovat prohlídku památek, koupání a lenošení na terase. Neplánujte si dělat jen jedno nebo druhé. Při návštěvě těchto přímořských měst mějte v tašce vždy plavky.
  • Ve větrných dnech vyráží z pointe d’Izola (malý bílý maják) mnoho surfařů

Objevte dobré restaurace a produkty v Izole

V Izole ochutnejte místní produkty. V celé vesnici se vyrábí víno a olivový olej. Ryby od izolských rybářů si můžete koupit také v rybárně Levante, která se nachází u malého zaobleného přístavu, nebo v autentičtějším a utajenějším obchodě Wiliam vili (adresa: Koprska ulica 27). Chcete-li jednodušší variantu, ochutnejte ryby v některé z dobrých izolských restaurací.

Kupte si delmarské zavařeniny vyráběné v Izole.

Vyzkoušejte bakalar, který se maže na chleba. Další dobré adresy najdete v článku.

Vinný bar Manzioli

Přijďte sem večer ochutnat místní vína na velkých sudech nebo u stolů na terase. Tento bar se nachází na malé vesnické návsi. Místní vinice, které můžete ochutnat: Vinařství: Korenika & Moskom, Vina Koper, Santomas , ale ochutnat můžete i další slovinská vína. Ochutnat můžete také Malvazija, ovocné bílé víno slovinského pobřeží, které se obvykle velmi levně prodává v restauracích.

Podívejte se na krásnou fasádu baru. Je to palác Manzioli, postavený v benátském gotickém stylu v roce 1470.

Vinárna Manzioli Manziolijev trg 5

Restaurace Gostilna Bujol

Restaurace nacházející se hned vedle vinárny Manzioli , která podává dobré pokrmy z ryb a v jídelním lístku nabízí řadu istrijských vín. Jediným problémem je, že je večer vždy plná. Nevyrovnané, nicméně i trochu drahé. Podle mého názoru jde o restauraci na ústupu, kterou jsem se zdráhal v tomto článku doporučit, ale není špatná.

Restaurace Bujol Verdijeva ulica 10

Další článek s dobrými restauracemi v Izole bude následovat.

Procházka na konec přístavu

Přístav Izola se nachází hned za starým městem. Je domovem 700 výletních lodí a jachet o délce až 40 m.

Po první procházce starým městem se vydejte k přístavu, což je příjemná pěší trasa , která začíná přechodem přes přístavní zónu aktivit (kde se opravují lodě a pro tuto příležitost se ukládají na skluzy). Jakmile dorazíte do přístavu, můžete si vychutnat kávu na jedné z příjemných teras přístavu (pozor, tyto terasy jsou dobře ukryty v budovách po vaší levé straně).

Tip: Skvělý výhled na Izolu a Strunjanský záliv získáte, když vylezete na budovu přístavních toalet na nábřeží Dantejeva ulica (zde).

Upozornění: Když půjdete na konec Dantejevského nábřeží (viz mapa), nic víc vám to nedá. Neztrácejte čas, protože v Izole je spousta možností, jak se zabavit.

Můžete pokračovat v procházce k travnaté/oblázkové/betonové pláži Simonov Zaliv a pak k dřevěnému pontonu, odkud se vám opět naskytne krásný výhled na Izolu a její přístav. Z tohoto pontonu se můžete koupat (viz níže). Zpět se vrátíte stejnou cestou.

Upozornění: Tuto procházku byste neměli absolvovat v denním horku, ale ideálně brzy ráno nebo v podvečer. Na konci dne je většina této procházky ve stínu.

Simon Bay, skvělá pláž v Izole

Pokud, jak jsem již řekl, budete pokračovat v procházce kolem přístavu Izola , čeká na vásturistický hotelový komplex se zpoplatněnými tobogány a velkou travnatou a oblázkovou pláží. Velká travnatá pláž v Simonově Zalivu je skvělá na opalování. Pokud máte malé děti, je to pravděpodobně vhodné místo na hodinku nebo dvě.

Varování: vůbec se nejedná o pláž snů. Žádný písek a východoevropská atmosféra. Místo, kde se můžete zchladit koupáním v Jaderském moři a na hodinku, ale ne malý kousek ráje, kde byste strávili celý den na pláži. Ve Slovinsku byste neměli plánovat strávit na pláži celý den. Znásobte své aktivity.

Vydejte se na tento příjemný ponton mimo centrum

Když půjdete ještě pár set metrů za tuto pláž, dojdete k tomuto poměrně málo známému dřevěnému pontonu, kam si rád chodím odskočit a zaplavat. Do vody vedou žebříky. Na konci pontonu je také sprcha na opláchnutí.

GPS poloha pontonu: 45°31’58.2 « S.Š. 13°38’27.5 « V.D

Málokdo to ví , ale toto místo se na začátku letní sezóny při západu slunce mění v malý pontonový ráj (slunce se pak posouvá a koncem srpna přestává fungovat). Můžete se tu hodinu bavit, koupat se, opalovat a pořizovat kouzelné fotografie proti světlu, když budete stát, jako já při pořizování výše uvedených fotografií, na nábřeží kousek proti proudu od pontonu.

O kousek dál se nachází tajná pláž Bele Skale

Pokud za výše zmíněným pontonem pokračujete kousek dál podél útesů a vydrápete se přes skály, brzy dojdete do krásné, nedotčené zátoky Bele Skale. Čeká na vás pláž s oblázky a velkými kameny. Málo navštěvované místo je jedním z nejdivočejších na slovinském pobřeží. Není to sice takový malý rajský koutek, jak by se mohlo zdát z fotografií z dronu, ale je to zajímavé místo na koupání stranou od turistů. Voda je poměrně čistá, ale Maledivy to také nejsou.

Adresa: Pláž Bele Skale

Letní koncerty

V Izole se mu říká « Pri špini ». Malé náměstíčko v úzké uličce ve starém městě se proměňuje v komorní koncertní místo pod širým nebem. V létě se zde ve čtvrtek večer konají legendární a eklektické koncerty. Těch několik málo Slovinců, kteří o nich vědí, za nimi cestuje z celé země. Intimní atmosféra je kouzelná. Zvuk je dobrý. Když jsem na jeden z těchto koncertů narazil poprvé, byl jsem tou atmosférou unešen. Zjistěte si v turistické kanceláři, zda se ve čtvrtek, kdy budete na slovinském pobřeží, koná koncert, a pokud ano, určitě přijďte!

Místo, kam se vydat: Lublaňská ulice 32

Moje dobré adresy v Izole

Než vám o nich povím, ráda bych upozornila, že obchody v Izole nejsou nijak nablýskané, ale mnohé z nich jsou zajímavé, protože jsou zaměřené na místní obyvatele, a ne na turisty. Jsou autentické. V malých uličkách si udělejte čas a prohlédněte si výlohy těchto obchodů, které neplatí za miny, a učiníte zajímavé objevy a setkání. Jsou tu galerie, řemeslníci, rybáři… ale abyste je viděli, musíte mít oči otevřené a trochu se rozhlížet. Tohle je na hony vzdálené těm malým vesničkám v Provence, kde je všechno udělané a optimalizované pro turisty. Tady se musíte trochu porozhlédnout, a to je jen dobře. Žádné obchody s levandulí, žádní falešní umělci, žádné magnetky vyrobené v Číně… V Izole je stále k vidění pravá slovinská vesnice.

Malé starožitnictví

Vtomto malém starožitnictví vedle přístavu se prodávají stará italská závodní kola, krásné předměty, drobnosti, obrazy… Zkrátka jako všude jinde, až na to, že tady jsou to staré předměty z Jugoslávie a blízké Itálie. Prohlédněte si obchod.

Adresa : Antiques & more – manzolijev ulica

Malý trh v Izole

Stojí za to vědět: U vchodu do Izoly najdete každý den malý trh s několika prodejci. Je velmi malý, ale najdete zde veškeré ovoce a zeleninu slovinského pobřeží, protože středomořské klima je ideální pro pěstování nejrůznějších druhů.

Adresa trhu : trg Ebina Kristina – Izola

Obchod Diskont Delmaris

Najdete je hned vedle malého trhu v obchůdku, který nevypadá nic moc, ale prodává dobré výrobky. Já mám nejraději sardinky v oleji z Delmarisu. Jsou jemné a chutné, ale můžete vyzkoušet i mnoho dalších nabízených druhů. Je to jeden ze suvenýrů, který si ze Slovinska přivezete.

Bar Hangár

Tajný bar navštěvovaný místními obyvateli. Na uspořádání baru ani jeho terasy není nic zvláštního ani zvlášť okouzlujícího, ale pravidelně se zde konají koncerty zdarma nebo na vstupenky. Chcete-li zjistit, jestli tam místní budou zrovna ten večer, kdy přijdete, podívejte se na události na faceboookové stránce baru . Pokud nic neplánujete, nechoďte tam, protože v Izole jsou i jiné, půvabnější bary.

Tajná adresa : Hangar bar – Tomažičeva ulica 10a, 6310 Izola

Svítilna bar

Krásná terasa, kde si ráda sednu na pivo, cappuccino nebo spritz. Často se sem vracím. Je to také velmi příjemné místo při západu slunce nebo i po setmění. Člověk se tu cítí dobře a ukolébá ho šplouchání vln. V baru se podává i jídlo, ale to bych nijak zvlášť nedoporučoval. Pokud je večer už zavřený, zajděte do malého baru vedle, který zůstává otevřený a večer je v něm klid.

Adresa: Bar Svetilnik – Kopališka ulica 14, 6310 Izola – Isola

Prodejna ryb Wiliam Vili

Vrybárně Wiliama Viliho v ulici Koprska ulica 27 se každé ráno prodávají ryby z Jadranu. Je to výborná tajná adresa v malé, málo frekventované ulici, užitečná pro ty, kteří se chtějí zásobit dobrými čerstvými místními rybami jako místní. Najdete tu také bakalar, specialitu z tresky a olivového oleje namazanou na toastu, která je ideální jako aperitiv s mořskou příchutí. Vyzkoušejte ho s lahví bílého vína Malvazija!

William Vili Koprska ulica 27 – Izola

Nejlepší výhled na Izolu

Chcete-li se podívat na Izolu , vydejte se autem po silnici 111 do Piranu a zastavte se u Belvederu(drobrava 1a), kde na vás čeká úchvatný výhled na Izolu!

Aještě lépe: vychutnejte si cappuccino na velké panoramatické terase skvělého hotelu Cliff.

Na kole: Pokud se vydáte po cyklostezce spojující vesnice podél slovinského pobřeží (vřele doporučujeme), naskytne se vám při vjezdu do prvního tunelu také nádherný výhled na Izolu. Jen se nezapomeňte před vjezdem otočit, jinak ho minete.

Tajný bar místních obyvatel

Bar Mai Piu má krásnou staromódní výzdobu. Protože se nachází mimo centrum a je ukrytý vedle sportovního areálu, jen místní vědí, jak ho najít. Je to zkrátka místo, kam byste měli zajít na noční zábavu pro místní. Ale pozor: přes den je na terase pekelné horko. Nechoďte tam.

Mai Piu bar Stadion, Cankarjev drevored 28

Ambasada Gavioli, obrovské party místo v Izole

Při vjezdu do města Izola najdete Ambasadu Gavioli, obrovský noční klub, kde se konají legendární, ale vzácné večírky s těmi nejlepšími DJs. Vystupovali zde například Fat Boy Slim, Carl Cox, Paul Kalkbrenner, Roger Sanchez a další. Tyto obrovské večírky přitahují Slovince z Lublaně i Italy z Terstu a Chorvaty z Istrie. Nechoďte na ně jen tak každou noc, ale předem se podívejte na program, jestli se něco děje. Je také nezbytné koupit si vstupenky předem, pokud přijede točit hvězdný DJ. Více informací najdete zde.

AKTUALIZACE: Místo nevydrželo a prozatím zavřelo. Zůstaňte s námi.

Kde zaparkovat v Izole?

Chcete-li zjistit, kde v Izole zaparkovat, doporučuji navštívit webové stránky radnice. Najdete tam kompletní mapu s vyznačenými parkovišti ve městě a cenami za hodinu. Izola je v létě velmi rušná, takže když budete vědět, kde zaparkovat, ušetříte čas i peníze. Já obvykle parkuji na parkovišti P7.

Tip : Výbornou volbou je také parkování na konci přístavu. Svou návštěvu pak můžete začít procházkou po přístavu, kterou jsem popsal. Žádného turistu nenapadne parkovat právě tam, přestože je to výborná možnost.

Informace o parkovištích naleznete zde.

Tip: Vyhněte se parkovištím P1, P2, P3 – zvolte raději P4, P11, P5, P20, P15

Historické památky v Izole

Původně římské město Izola bylo známé jako Haliaetum, poté bylo dlouhou dobu pod benátskou nadvládou, stejně jako Koper a Piran. Více než historické památky si v Izole užijete atmosféru tohoto živého pobřežního městečka.

Zájemci o historii si budou chtít prohlédnout :

  • Palazzo Manzioli (1470) – benátský gotický styl
  • Palazzo Bensenghi degli ughi (1775) – barokní styl
  • Santa Maria di Haliaetum (11. století) – nejstarší kostel v Izole
  • Kostel svatého Mauricia (1553)
  • Dům Lovisato


Barokní palác Besenghi degli ughi je jednou z nejkrásnějších budov v Izole a nyní v něm sídlí hudební škola.

Jako každá jiná vesnice na slovinském pobřeží má i Izola svou zvonici.

Nejlepší způsob, jak navštívit slovinské pobřeží

Chcete-li poznat slovinské pobřeží, vřele doporučuji vydat se po cyklostezce Parenzana, která vede podél celého slovinského pobřeží a prochází i Izolou. Všechny podrobnosti, které potřebujete pro skvělý výlet, najdete v tomto článku o této neuvěřitelné cyklostezce. Je to můj nejoblíbenější výlet na slovinském pobřeží. Vydejte se na ni a vyzkoušejte ji.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *