Dovolená ve Slovinsku: 9 místních produktů, které musíte ochutnat

Když jedete nakupovat do Slovinska, regály supermarketů vás na první pohled nenadchnou. Když se však podíváte pozorně, najdete několik dobrých tradičních slovinských výrobků, které se vyrábějí na tamních farmách.


Přinášíme vám krátký seznam skvělých nápadů na nákupy, které vám pomohou objevit slovinské kulinářské speciality.



Objevte nejzajímavější produkty, které můžete koupit ve slovinském supermarketu.


9 výrobků, které byste měli během svého pobytu ve Slovinsku ochutnat


Slovinské slovo, které byste měli znát, je « domače »: « místní produkce ». Chcete-li ochutnat dobré místní výrobky, hledejte toto slovo na slovinských výrobcích. Domace se vám bude hodit i při nákupech na lublaňské tržnici (kterou musíte navštívit)

Lahodný slovinský jablečný džus.

Šťáva vylisovaná ve Slovinsku. Vynikající! Vyzkoušejte několik různých druhů. Je to tu národní nápoj. Jablečnou šťávu najdete ve Slovinsku také téměř všude. Můžete si také koupit 1,5litrové plastové lahve jablečného džusu, které najdete na několika stáncích v Lublani.

Tip: Skvělý způsob, jak se v létě v Lublani ochladit. Lahodné džusy jsou také k dostání za 1,60 €/l po celý den a čerstvé v automatu umístěném na lublaňské tržnici (no, když funguje). Vyzkoušejte jablečný džus « mama Jabolčnik ».

Kefír nahrazuje jogurt

Kefír chutná jako kříženec tvarohu a sametového jogurtu. Podle lékařky Giulie Endersové, která napsala bestseller « Střeva: Gersová napsala knihu  » Příběh nejpodceňovanějšího orgánu našeho těla « . Najdete ho ve všech slovinských supermarketech, v diskontech jako LIDL a HOFER a také na všech farmách, které vyrábějí mléčné výrobky. Piji ho každé ráno a miluji ho. Nahradil mi jogurty, které jsem jedla ve Francii.

Na co se zaměřit: Mám rád Kefír iz Posocja , který je k dostání téměř všude v supermarketech Mercator po celé zemi (1,40 EUR za 0,5 litru). Zkuste ho také s trochou citronu.

Orehova potica – tradiční ořechový koláč

Suchý válcovaný ořechový koláč. Orehoca potica (ořechová potica) je jedním z nejsymboličtějších slovinských dezertů. Tato srolovaná brioška, která se tradičně podává při zvláštních příležitostech, jako jsou Vánoce, Velikonoce a svatby, se plní ořechovou hmotou. Není to můj oblíbený koláč, protože je často příliš suchý, ale ve slovinské gastronomii je to důležitý koláč, který byste měli během svého pobytu ochutnat.

Prekmurska gibanica – další koláč, který stojí za objevení

Koláč z Prekmurje, regionu na severovýchodě Slovinska. Ale pozor, je opravdu vydatný, a pokud si ho objednáte jako dezert, budete muset mít velký hlad. Nejlepší je podávat ho jako svačinu. Gibanica pochází z oblasti Prekmurje (nedaleko Maďarska). Tento vrstvený dezert se vyrábí z postupných vrstev tvarohu, máku, ořechů a jablek, které jsou odděleny pláty těsta. Je to dezert, který musí ochutnat každý, kdo chce objevit sladkou gastronomickou duši Slovinska, ale já nejsem jeho velkým fanouškem.

Zkuste ho v Lublani: najdete ho v restauraci Gujzina v centru, která se specializuje na kuchyni tohoto regionu. Najdete ji také v restauraci Toskana v kryté tržnici nebo v restauraci Kodila Gourmet hned vedle centrální tržnice.

Bucno Olje – dýňový olej

Tento tmavě zelený, téměř černý olej se vyrábí z pražených dýňových semínek, která mu dodávají intenzivní, lehce oříškovou chuť. Ve slovinské kuchyni je velmi oblíbený, můžete ho použít do salátů a polévek. Podle mého názoru je to jeden z nejlepších suvenýrů, který si můžete ze Slovinska přivézt a především darovat.

Jako dezert! Můžete si ji vychutnat i na vanilkové zmrzlině. Je vynikající a vaši hostitelé budou mít velký problém uhodnout, jaký produkt jste do dezertu použili.

Pokud si máte ze Slovinska přivézt jen jeden suvenýr, pro mě je to dýňový olej.

Dobré vědět: Dýňový olej má mnoho výhod. Je bohatý na vitaminy a antioxidanty a bučno olje je ceněno jak pro svou chuť, tak pro své zdravotní účinky. Je to kulinářský poklad, který reprezentuje slovinské řemeslo.

Prsut, slovinská sušená šunka

Uzená šunka, pravá slovinská vášeň

Talíř uzené šunky a sýra, klasický slovinský předkrm

Uzená šunka je vynikající slovinská specialita z oblasti Krasu, kde silný vítr vysušuje lahodnou šunku. Během svého pobytu ve Slovinsku ji musíte ochutnat. Neváhejte a za nejlepší slovinskou šunku si připlaťte.

Pršut je proslulý zejména v oblasti Krasu (vedle Itálie). Připravuje se pečlivě tradičními metodami: maso se ručně solí a poté se několik měsíců suší pod širým nebem pod vlivem suchých větrů regionu, burja (silný, prudký vítr). Výsledkem je šunka s intenzivní chutí, lehce nasolená a jemně voňavá. Pršut se často podává v tenkých plátcích, doplněný domácím chlebem a místním sýrem na velkém dřevěném talíři.

Ajdovi zganci – k ochutnání na horských pastvinách

Lahodná pohanková semínka, která si vychutnáte v horách nebo v tradičních hostincích. Já je prostě miluju! A po nich se necítíte nafouknutí, jste připraveni zdolávat vrcholky Julských Alp. Objevíte je ve Velké Planině v hostincích, kde se můžete najíst.

Ajdovi žganci jsou velmi oblíbení na venkově v zemi (v horských chatách si je zamilujete). Tento rustikální pokrm se připravuje tak, že se svaří voda, přidá se pohanková mouka a míchá se, dokud nevznikne hustá zrnitá konzistence.

Ajdovi žganci se obvykle podávají s bohatě ochucenými pokrmy, jako je dušené maso, kvašené zelí nebo slovinská klobása (kranjska klobasa). Tradičně se také posypávají ocvirki (malými kousky grilované slaniny), které jim dodávají křupavost a chuť.

8. Kilso mleko – (kyselý jogurt)

Kysané mléko, které se vychutnává chlazené v horských útulcích. Je velmi podobné jogurtu. Ochutnat ho můžete také na horských pastvinách ve Veliké Planině. Není příliš překvapivé, ale je místní.

Kislo mleko se vyrábí ze syrového nebo pasterovaného mléka a díky mléčným bakteriím přirozeně kvasí, což mu dodává krémovou strukturu a výrazně pikantní chuť. Ve slovinských alpských oblastech, kde je obzvláště oblíbené, se kislo mleko často konzumuje v nezměněném stavu, zejména v letních měsících, protože je osvěžující a výživné.

Toto zkvašené mléko se často podává jako hlavní jídlo s žganci (vyzkoušejte ho na nádherné náhorní plošině Velika Planina). Je bohaté na probiotika, ceněné také pro své příznivé účinky na střevní flóru a pro schopnost povzbudit po dni stráveném venku.

Kremsnita – dezert Bledského jezera

Tento symbolický dezert od Bledského jezera musíte při své návštěvě ochutnat. Můžete si ho sice koupit v supermarketech, ale není zdaleka tak dobrý. Využijte mých dobrých adres v okolí jezera a ochutnejte ho. Mým nejlepším tipem je nádherný pavilon Belvedere, který můžete objevit v tomto článku se seznamem tajných míst kolem jezera Bled. Je sice drahý, ale je to skvělé místo k ubytování a výhled je nádherný.

Kremšnita je jedním z povinných slovinských zákusků, které musíte ochutnat, a proslavila se zejména v městečku Bled, kde se stala symbolickou specialitou. Tento moučník se skládá z vrstev lehkého, křehkého listového těsta, na které je nanesena štědrá vrstva vanilkového krému a šlehačkové pěny, což vytváří dokonalý kontrast mezi jemností a křupavostí.

Historie: Kremšnita, která byla vynalezena v 50. letech 20. století v hotelu Park v Bledu, se podává ve velkých, velkorysých čtvercích, krémová a posypaná moučkovým cukrem.

Stojí také za vyzkoušení: Dýňová semínka: pražená a solená dýňová semínka, která si můžete vychutnat jako aperitiv. Vynikající!

Nakupujte přímo od slovinských zemědělců

Na slovinském venkově se setkáte s tím, že mnoho místních obyvatel má u vchodu do svého domu ceduli. To znamená, že prodávají své produkty: jablka, vejce, med, bylinné čaje, víno… Během svého pobytu se zastavte a zásobte se dobrými místními produkty.

Stojí za to vědět: V článcích o Bledu a Piranu najdete dobré místo, kde si můžete naplnit kufr místními produkty.

Dobrou chuť a užijte si kulinářský pobyt ve Slovinsku!

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *