7 chyb, které nesmíte udělat při návštěvě Lublaně

Lublaň je neuvěřitelně příjemné hlavní město. Protože však turisté nerozumějí slovinsky a neznají tajná místa, přicházejí o spoustu skvělých možností, jak se zabavit. Žiji v centru Lublaně už více než deset let a denně se přesvědčuji, že návštěvníci zdaleka nevyužívají všeho, co je v Lublani k vidění a dělání.


Nenechte si ujít to nejlepší z Lublaně!


Abych vám pomohl vytěžit z návštěvy Lublaně co nejvíce, uvedl jsem 7 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí francouzští turisté. Tento článek vám pomůže užít si skvělou dovolenou v Lublani a co nejlépe využít jejího jemného způsobu života. Hlavní město Slovinska je neuvěřitelně klidné a přitom živé. Panuje zde skutečný dolce vita a každý se zde cítí opravdu jako doma. Pocítíte to i vy, až tam budete.

Omyl č. 1

Nestrávit alespoň jeden večer v Lublani

Za letních a jarních večerů je atmosféra podél řeky Lublanice kouzelná. Lublaň je útulná, jemná, uvolňující a zároveň velmi živá. Je to noční verze slovinského Dolce Vita! Každé léto město pořádá asi tucet velkých kulturních festivalů zdarma. Jen na kulturu vydá Lublaň ročně 3,5 milionu eur. Turisté i místní obyvatelé se mohou těšit na stovky bezplatných představení a koncertů. Na programu jsou bezplatné opery, bezplatné venkovní symfonické koncerty, malé kytarové koncerty a další. Venku jsou rozmístěny židle, takže se stačí jen pohodlně usadit a užívat si. Za tato někdy až grandiózní představení nic neplatíte!


Letní večery jsou v Lublani vždy kouzelné


Pokud siv letních měsících naplánujete jednodenní výlet do Lublaně a odjedete kolem 19. hodiny, přijdete o to nejlepší ze slovinského hlavního města. Ať už je vám 20, 40 nebo 60 let, určitě si najdete kout města, který vás osloví, a letní večer v Lublani si zamilujete. Do programu své cesty do Slovinska byste proto měli zařadit alespoň jeden večer v Lublani!

Omyl č. 2

Neodcházet daleko od starého města a pěších ulic

Pokud se vaše návštěva omezí na pěší ulice Lublaně, může se vám staré centrum slovinské metropole zdát malé. Na konci některých pěších ulic byste se opravdu neměli otáčet.

Zde jsou 3 tipy, jak objevovat celou Lublaň, a ne jen malou část slovinského hlavního města:

  1. Nejprve se ujistěte, že jste navštívili šest pěkných ulic Lublaně
  2. Vydejte se do překvapivě bukolické vesničky Krakovo se zeleninovými zahradami. Tato čtvrť se nachází jižně od Starého města
  3. Pak se posaďte na jednu z teras ve čtvrti Trnovo.
  4. Poté se projděte podél řeky Ljubljanica až na Špici a postupujte podle mapy této příjemné procházky.

Projděte se podél řeky Ljubljanica a opusťte pěší ulice Lublaně


Nakonec si půjčte kolo a projeďte se po obrovském parku Tivoli (park je stejně velký jako Central Park v New Yorku!). Pokud se budete řídit těmito užitečnými tipy, bude vám Lublaň hned připadat větší a zajímavější. Kromě jejího dolce vita okusíte i zelenou stránku slovinského hlavního města.

Chyba č. 3

Hledání parkoviště v centru města

Lublaň je jedním z nejzelenějších hlavních měst Evropy. Na popud jejího starosty Zorana Jankoviče bylo centrum města zcela uzavřeno pro automobily, ulici po ulici. Během 19 let jsem viděl, jak se staré centrum proměnilo v oázu klidu. Klid města je jednou z věcí, které si v Lublani zamilujete. Nevýhodou je, že pokud do Lublaně přijedete autem, ztratíte čas, pokud budete hledat bezplatné nebo levné parkování v centru města (i v okolí centra musíte zaplatit 0,80 €/hod. nebo 0,60 €/hod.).


V okruhu tří kilometrů od starého centra Lublaně nejsou žádná bezplatná parkovací místa


V centru Lublaně ani v okolních ulicích již několik let neexistují žádná bezplatná parkovací místa. Počet placených parkovacích míst v centru Lublaně se také každoročně snižuje.

Chyba č. 4

Nevědět o kosilu na oběd

Mezi 11. a 15. hodinou (někdy i 16. hodinou) nabízí několik restaurací v centru Lublaně kosilo, obědy za sníženou cenu pro slovinské zaměstnance, kteří si dávají přestávku. Turistům je číšníci nabízejí jen zřídka, pokud vůbec, protože tato levná menu nejsou pro restauratéry příliš výnosná.


Obědy v Lublani: Některé restaurace nabízejí chutná menu za velmi přijatelné ceny


Nyní, když o nich víte, můžete o ně požádat číšníka a využít této skvělé nabídky. Bohužel jsem si s odstupem let všiml, že tyto levné obědy pro Slovince mají bohužel tendenci během hlavní turistické sezóny mizet.

Omyl č. 5

Jízda lanovkou na hrad

Při procházce starým centrem města se vám vždy naskytne pohled na Lublaňský hrad. Nahoru vás vyveze lanovka. Odjezdová stanice se nachází na Tržním náměstí. Pro výstup na hrad turisté samozřejmě míří k pokladnám lanovky. Od jejího vybudování v roce 2006 se lanovkou svezlo 6 milionů návštěvníků, ale všichni udělali chybu.


Existují mnohem lepší věci, než se nechat vyvézt lanovkou na Lublaňský hrad, a navíc je to zdarma.


Na Lublaňský hrad vedoudvě pěkné tajné pěší uličky, které jsou mnohem zábavnější než lanovka. Při návštěvě města to není intuitivní, ale cesta nahoru a dolů k hradu těmito uličkami se ukáže být zajímavější než samotný hrad. Pamatujte, že jakmile se ocitnete na nádvoří obklopeném jeho zdmi, Lublaňský hrad vás nesvede.


Nezapomeňte: na Lublaňský hrad se šplhá tajnými uličkami!


Řiďte se těmito 3 tipy, jak se dostat na hrad

Vyjděte uličkou Reber ( až budete stoupat po schodech v této uličce, nezapomeňte se otočit, abyste nepřišli o krásný výhled na celou jižní Lublaň a hory) a vydejte se uličkou Ulica na grad. Tato malá ulička vás zavede přímo na náměstí.

Procházka k hradu má řadu výhod :

  • Objevíte tajné části Lublaně.
  • Ušetříte 4 eura za jízdenku na lanovku (4 eura = 2 kapučína v Lublani).

Jakmile se ocitnete uvnitř Lublaňského hradu, vystoupejte na severní hradbu, abyste se pokochali výhledem na Julské Alpy, a pak se vydejte na sever po malé polní cestě, která se vine lesem a vede na náměstí (pokud prší, této cestě se vyhněte).

Nejkrásnější panoramatický výhled na Lublaň

Na závěr byste měli vědět, že nejkrásnější výhled na slovinské hlavní město není, jak si většina turistů myslí, z hradu. Musíte vystoupat na vrchol prvního jugoslávského mrakodrapu Neboticnik – 1933.

  • Jakmile budete nahoře, naskytne se vám 360° výhled na Lublaň, Julské Alpy a hrad.
  • Ideální pro popíjení Aperol Spritzu kolem 19. hodiny za krásného letního dne, jeden z mých nejoblíbenějších letních barů v Lublani.

Omyl č. 6

Nedívat se nahoru na staré budovy

Podle velkých architektonických zásad jsou lublaňské budovy, a zejména mnohé budovy ve stylu vídeňské secese, mnohem více zdobené v horních patrech než v těch spodních. Je to zřejmé, jakmile se s touto zásadou seznámíte.


Při návštěvě Lublaně se často budete muset dívat nahoru, jinak vám uniknou některé z nejkrásnějších budov!


Přízemí starých budov je v jednoduchém stylu, ale pokud se podíváte do horního patra, vždy objevíte krásné sochy, nádherné sousoší a spoustu ozdob. Shrnuto a podtrženo, až se budete toulat po Lublani, nedívejte se jen na lidi a obchody, ale také na nebe!

Omyl č. 7

Nevědět, kdo je Jože Plecnik

Nevynechávejte Plecnika, slavného Slovince, kterého musíte před návštěvou Lublaně rozhodně poznat. Plně chápu, že ne každý se o něj zajímá, ale vy byste měli. Plecnik je architekt, který dal slovinskému hlavnímu městu jeho současnou tvář. Po zemětřesení v roce 1895, které zničilo část slovinského hlavního města, dostal prostor k tomu, aby Lublaň přestavěl a vdechl jí nový život tím, že po ní rozesel své architektonické výtvory. Na světě je jen málo měst, kde měl architekt možnost v takovém rozsahu změnit morfologii hlavního města a vnutit mu svůj vlastní styl.

V letech 1921 až 1957 se snažil metodickým prováděním originální vize proměnit provinční město v hlavní město. Dnes mu vděčíme za jemnou atmosféru, která v Lublani panuje, za nádherné centrální náměstí se třemi mosty, za velkou tržnici v centru města, za univerzitní knihovnu, za břehy řeky Ljubljanice atd.


Plecnik dal Lublani její současnou tvář


Z velké části je to právě Plecnik, díky němuž se vám bude v Lublani dobře žít. Než se vydáte do Lublaně, zjistěte si o Plecnikově díle více informací, nebo až tam budete, navštivte muzeum, které je mu věnováno. Při procházce ulicemi Lublaně budete moci rozpoznat Plecnikovo dílo a jeho charakteristické sloupy rozeseté po celém hlavním městě.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *