3 muzea v Lublani, která musíte navštívit

Za 15 let v Lublani jsem navštívil všechna muzea. Zde je mých 5 nejlepších muzeí v Lublani.

Lublaň je malé hlavní město, ale má spoustu muzeí. Slovinské hlavní město si nezadá s velkými městy a nejkrásnějšími muzei v Evropě. Nenajdete zde žádná « velká muzea », která byste nemohli minout. Má však řadu malých, zábavných a originálních muzeí, která jsou výborným vyžitím, pokud prší (což se ve Slovinsku stává poměrně často). V těchto muzeích objevíte úžasné věci a zejména část slovinské kultury.

Plánování cesty do Slovinska

Pokud se ve Slovinsku zdržíte jen několik dní , nezařazujte všechna tato muzea na seznam návštěv (kromě prvního). Místo toho doporučuji využít :

  • slovinskou krásnou přírodu,
  • pěší turistiku v Triglavském parku,
  • navštívit tyto mimořádné jeskyně,
  • jít se vykoupat do Piranu,
  • užít si slovinské termální lázně.

Všechny výše uvedené aktivity ve vás zanechají lepší vzpomínky než lublaňská muzea.


Pokud se však zdržíte déle nebo pokud během vašeho pobytu prší, zde je pět muzeí v Lublani, která mě nadchla nejvíce.

Železniční muzeum

Lublaňské železniční muzeum (Železniški muzej ) se nachází 1,5 km od centra města. Je v něm umístěno asi patnáct parních lokomotiv starých více než sto let. Tyto obrovské staré lokomotivy dodávají hale, v níž můžete parní lokomotivy obdivovat, zvláštní půvab. Je to můj osobní favorit a nemohu vám zaručit, že se vám toto muzeum bude líbit stejně jako mně.


V tomto muzeu vystoupáte po schodech, abyste se dostali do kabiny lokomotivy. Při pohledu z okna si můžete představit sami sebe jako strojvedoucího parní lokomotivy v minulém století.


Venku jsou vystaveny další lokomotivy. Díky obrovským opuštěným skladištím, která muzeum obklopují, si budete připadat, jako byste se ocitli na konci železniční trati v malém sibiřském hornickém městečku, což je skutečná změna scenérie, která potěší fotografy a instagramisty, zejména pokud je sníh nebo dobré osvětlení.

V dalším hangáru můžete objevit semafory a dopravní značky používané v dobách bývalé Jugoslávie a Rakouska-Uherska.

V poslední místnosti muzea se můžete posadit na spartánské dřevěné lavice starého vozu nebo objevit pulty signalistů.

Můj osobní favorit: Toto muzeum není příliš udržované a již dlouho nebylo renovováno. Většinu času je prázdné, ale myslím, že právě to se mi na něm líbilo, protože dobře zapadá mezi obrovské černočervené lokomotivy. Pohled na toto muzeum v úhlu 360° si můžete prohlédnout zde

Le musée du chemin de fer – Vstupné 8 €
Parmova 35

Hned vedle muzea uvidíte novou lublaňskou mešitu

V roce 2020 byla v Lublani otevřena velkolepá mešita, která stojí hned vedle muzea. Velkolepý soubor bílých betonových, dřevěných a kovových staveb. Po návštěvě si ji prohlédněte.

Tip : Můžete zde pořídit několik skvělých fotografií, a pokud chcete, vychutnejte si chladnou kávu pod esplanádou.

Národní galerie

Slovinský název: Narodna Galerija

Toto muzeum bylo v roce 2015 zrekonstruováno. Je to klasické muzeum obrazů (viz foto). Jsou zde k vidění obvyklé náboženské obrazy i obrazy slovinských impresionistů (které byly v roce 2013 vystaveny v pařížském Petit Palais ). Návštěva lublaňské Národní galerie je poměrně rychlá.

Je to muzeum, které si musíte rychle prohlédnout, než se vydáte například na procházku do parku Tivoli.

Vtéto oblasti ho nelzevynechat: Hned vedle muzea si nenechte ujít krásný a úžasný pravoslavný kostel. Všechny podrobnosti najdete v článku Top 10 neobvyklých Lublaně.

Uvnitř Narodna Galerija

Ukázky obrazů, které uvidíte uvnitř muzejních galerií.

Světlá kavárna v Národní galerii

V zimě ráda chodím do této velké, světlé a velmi klidné kavárny. Můžete obdivovat nádhernou a obrovskou fontánu Francesca Robby ‘3 titány, která je hned vedle stolků. Pokud prší nebo jste na návštěvě v zimě, nezapomeňte tuto kavárnu navštívit, abyste načerpali novou energii.

Muzeum moderního umění

Slovinský název: Moderna Galerija

musée Ljubljana

Totomuzeumse nachází téměř naproti Národní galerii, u vstupu do obrovského parku Tivoli.

V tomto muzeu, jehož místnost je vlastně velká obdélníková hala, najdete vlevo stálou sbírku a vpravo dočasnou výstavu. Žádné z děl v tomto muzeu na mě neudělalo zvláštní dojem, ale není to špatné místo, kde strávit nějaký čas. Dočasná výstava může být příjemným překvapením (nebo také ne). Vše záleží na tom, kdy tam půjdete.


Toto muzeum moderního umění lze navštívit za méně než hodinu.


V létě je před muzeemterasa s ledovou kávou, kde si můžete dát ledovou kávu. Já tam chodím moc ráda.

Další kavárna je schovaná v muzeu: hned za vstupními dveřmi zahněte doleva a sejděte po schodech dolů.

Tip: muzeum je každou první neděli v měsíci zdarma.

Etnografické muzeum

Ve slovinském jazyce: Slovenski etnografski muzej

Recentní muzeum nacházející se na obrovské esplanádě, kde se nachází několik muzeí. Takové to obrovské náměstí, které si architekt představoval jako místo k životu, ale kde toho nakonec místní obyvatelé moc nedělají.

Muzeum se rozkládá ve třech patrech. V horní části se nachází velká a krásná sbírka tradičních slovinských předmětů. Tato část muzea mě velmi zaujala, protože jsem si mohla nechat vysvětlit předměty, které jsem už viděla na statcích nebo v gostilnách na slovinském venkově. Našla jsem zde také informace o různých tvarech kozolec, velkých sušárnách sena, které se na slovinském venkově vyskytují všude. Začněte v nejvyšším patře a postupujte dolů.


Muzeum pro lepší poznání Slovinska a jeho obyvatel


Pokud se rozhodnete navštívit toto muzeum , doporučuji vám, abyste tak učinili na konci svého pobytu ve Slovinsku, abyste nebloudili před sbírkou vitrín plných bezvýznamných starých dřevěných předmětů, ale mohli si spojit to, co jste viděli během svého slovinského výletu.

Ve druhém patře se nachází výstava o lidstvu obecně, s až příliš syntetickými expozicemi o různých kmenech po celé planetě. Tato část mi přišla nezajímavá.

Vpřízemí byla dočasná výstava tradičních terstských krojů (když jsem tam byla já). Nenechte si ujít obchod se suvenýry, který navrhl Plecnik, geniální lublaňský architekt.

Listnatá terasa muzeobaru je velmi příjemná, slunečná a večer a pozdě odpoledne za pěkného počasí často plná. Najdete tam lehátka. Je to klidné, neokoukané místo, kde si můžete dát drink po návštěvě muzea, a jedno z nových trendy míst v Lublani.

Dobrá restaurace v okolí : V blízkosti tohoto muzea se nachází také restaurace Das is valter, která je velmi dobrou a levnou adresou v Lublani. Zastavte se tam, pokud vám před návštěvou nebo po ní vyhládne (a pokud nejste vegetariáni…).

Za pozornost stojí také: hned vedle si prohlédněte pouliční umělecký squat Metelkova.

Cosi zapamatovat: Začněte návštěvu v nejvyšším patře muzea, které je zdaleka nejzajímavější a nejkrásnější. Pak si rychle prohlédněte nižší patra. V Lublani je spousta možností, co dělat, takže neztrácejte čas.

Co uvidíte v nejvyšším patře muzea

Tip : Každou první neděli v měsíci je muzeum zdarma.

Pivovar Union

Hrdí majitelé pivovaru Union v roce 1928

Pivovar Union je obrovská továrna přímo v centru slovinského hlavního města. Byl postaven právě na tomto místě před více než sto lety ze dvou důvodů:

  • Díky přítomnosti několika pramenů měl pivovar dostatek vody k výrobě piva.
  • Druhým důvodem byla železniční trať, která se nacházela na úpatí továrny, což byla výhoda pro přepravu sudů s pivem jak do Rakouska-Uherska, tak do Itálie.

Pivovar Union se nachází v centru Lublaně.


Na tři denní prohlídky se vydejte v uvedených časech do recepce v zadní části budovy. Přivítá vás zaměstnanec, který vás provede celou továrnou, od výroby až po stáčení a skladování v 19 patrech! Sledujeme dělníky při práci. V závodě se vyrábí pivo a také ovocné šťávy a nealkoholické nápoje. Zkrátka, pokud jste vždycky chtěli vědět, jak se vyrábí pivo nebo jak se stáčí ovocná šťáva do lahví, je lublaňské muzeum to pravé místo.

Po hodinové prohlídce továrny vstoupíte do historické budovy pivovaru, kde si můžete prohlédnout stroje používané před 50 nebo 100 lety. Poté, co jste právě viděli nejnovější stroje, je fascinující vidět, jak se tyto obráběcí stroje vyvíjely. Na konci prohlídky vás čeká půllitr místní výroby a ve zbrusu novém baru si můžete dát es tradičních jídel.

Zklamání: Od roku 2017 stojí prohlídka 15 eur. To je trochu drahé a nedávno byla část věnovaná továrně nahrazena 3D virtuální prohlídkou. Zkrátka tato prohlídka ztratila svůj lesk a je mnohem méně zajímavá než dříve .

Pivovar Union – Pivovarniška ulica 2
http://www.pivo-union.si

3 Lublaňská muzea, kterým se vyhněte

Zde jsou muzea, kterým je třeba se v Lublani vyhnout: První z nich je nové Muzeum moderního umění v Lublani, MSUM.

Toto muzeum vystavuje díla moderního jugoslávského a slovinského umění. Jsem velkým fanouškem moderního umění, ale toto muzeum mě nenadchlo, připadalo mi příliš elitářské a « extrémní ». Kurátorka MSUM vybrala díla, která se mě nijak nedotýkala a nezajímala mě.

Varování: v mnoha místnostech televize vysílá podivný černobílý film, který působí nezajímavě, nebo kresbu na listu papíru A4, o které si mnozí z vás mysleli, že ji dost dobře mohl vytvořit žák jedné z lublaňských mateřských škol. Pokud jste velkými znalci moderního umění, pak by se vám toto vysoce specializované muzeum mohlo líbit.

Webové stránky MSUM

Děsivá tabulka vypráví osterilizující performanci Rytmus 0 jugoslávské umělkyně Mariny Abramovičové zroku 1974, která trvala šest hodin. Abramovičová stála nehybně v místnosti a diváci byli vyzváni, aby s ní dělali, co chtějí, pomocí jednoho ze 72 předmětů, které položila na stůl. Byla tam růže, pírko, parfém, med, chléb, hrozny, víno, nůžky, skalpel, hřebíky, kovová tyč, pistole nabitá kulkou, kladivo, sekera, špendlíky atd. Podívejte se zde

Hned vedle Muzea moderního umění se nachází Mestni muzej Ljubljana.

Zvenčí vypadá spíše jako budova, kde pracují počítačoví specialisté, než jako muzeum. Uvnitř však najdete cokoli a cokoli. Zkrátka, ze všech těch příchytek, modelů a starožitného nábytku se vám snadno udělá špatně od žaludku.

Webové stránky Městského muzea

Posledním muzeem, kterému se podle mého názoru vyhněte, je Prirodoslovni muzej Slovenije.

I to je změť věcí, od broušených kamenů zEmony, římského města, které předcházelo Lublani, až po zvířata naložená ve sklenicích s formaldehydem. Je to klasická muzejní expozice, ale mě moc nezaujala a obávám se, že vás také ne. Je to spíš muzeum pro místní než pro turisty.

Webové stránky muzea

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *